Esra Demir Karaçoban

Esra Demir Karaçoban

Şirket Yöneticisi

Ç. Yüksek Mühendisi/Y. Kimyager/ÇED 5-Ç Personeli

1992 yılında Bursa’nın Osmangazi ilçesinde doğdum. İlköğretim ve ortaöğretim eğitimimi Ahmet Uyar İlköğretim Okulu’nda tamamladıktan sonra Ali Osman Sönmez Anadolu Teknik Lisesi Bilişim Teknolojileri Alanı – Veritabanı Programcılığı Dalı’ndan mezun olarak lise eğitimimi tamamladım. Lisans eğitimime ise 2011 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Kimya Bölümü’nde başladım. Kimya Bölümü’ndeki lisans eğitimi sürecim devam ederken 2013 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde çift anadal eğitimime başladım. 2016 yılında Kimya ve Çevre Mühendisliği Bölümleri’nden mezun oldum. 2016 yılında Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak Kimya Öğretmeni olmaya hak kazandım. Lisans mezuniyetlerimin ardından Bursa Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans eğitimime başladım. 2019 yılında “Arıtma Çamurlarının Anaerobik Çürütülmesinde Hidrodinamik Kavitasyonun Biyogaz Verimine Etkisi” başlıklı tez çalışmam ile yüksek lisans eğitim sürecimi tamamladım. 2020 yılında Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Kimya Bölümü’nde başladığım yüksek lisans eğitimimi ise 2023 yılında “UV ile Kürlenebilen Lineer ve Dallanmış Üretan Akrilat Reçinelerin Sentezi ve Karakterizasyonu” başlıklı tez çalışmam ile tamamladım.

Lisans ve yüksek lisans eğitimi süreçlerim boyunca Tübitak destekli birçok projede araştırmacı olarak görev aldım. Böylelikle meslek disiplinim ile ilgili farklı alanlarda çalışma fırsatı buldum. Yüksek lisans eğitimlerim boyunca yürüttüğüm projeler sayesinde bilgiyi üretebilme, kullanabilme, eleştirebilme, sentez yapabilme ve karmaşık sorunları çözebilme becerilerini kazandım. Bilimsel nitelikli araştırmaları kurgulayabilecek, yönetebilecek ve sonuçlandırabilecek bir birey olarak kendimi yetiştirdim. Katılmış olduğum ulusal ve uluslararası kongrelerde farklı dergilerde yayımlanmış olan bilimsel araştırmalarımın sözlü sunumlarını gerçekleştirdim. Bu sayede öz motivasyon, etkili sunum yapmak, beden dilinin etkili kullanımı, topluluk önünde kendini rahat ve etkili bir şekilde ifade edebilme ve stres yönetimi gibi yetkinliklerimi geliştirdim.

Lisans mezuniyetim sonrasında Çevre Mühendisi olarak çalışmaya başladığım TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nde de çevre ile ilgili birçok konuda anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite seviyesindeki öğrenciler ile özel sektör kurum/kuruluşlarına eğitimler verdim. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan taslak yönetmelik ve tebliğleri inceleyerek görüşler verdim. Böylelikle Çevre ile ilgili tüm mevzuatlara genel anlamda hakimiyet kazandım. Şube bünyesinde bulunan farklı uzmanlık alanlarındaki çalışma komisyonlarında yer alarak takım çalışması ile ortaya konulan birçok projede görev aldım, il bazında meslek disiplinimiz kapsamında hazırlanan raporlara katkı sağladım. Ayrıca ön muhasebe, evrak kaydı, eğitim koordinatörlüğü ve dergi editörlüğü görevlerini de üstlendim.

2021 yılında sevgili eşim Murat KARAÇOBAN’ın kurucusu olduğu BİLÇED Çevre Danışmanlığı İş Güvenliği Eğitim Müh. İnş. Taah. Tic. Ltd. Şti.’nde bilgi ve deneyimlerimi paylaşmaya başladım. Şirketimiz bünyesinde Çevre Danışmanı, ÇED 5-Ç Personeli, Yönetim Sistemleri İç Denetçisi, Kurumsal Karbon Ayak İzi/Su Ayak İzi Hesaplayıcısı ve Raporlayıcısı ve C Sınıfı Atıksu Arıtma Tesisi Tesis Sorumlusu olarak görev yaptım. Şirketimizin üstlendiği çok sayıda projenin bizzat yürütücüsü olarak şirket yöneticiliği görevimi ifa ediyorum.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Kimya Bölümü’nde devam ettiğim doktora eğitimi sürecimde ise polimerik membranlar ile ilgili çalışıyorum. Atıksu arıtımının yanı sıra deniz ve yer altı sularının tuzdan arındırılması, atıksuların tekrar kullanımı, hava kirliliği kontrolü, zararlı endüstriyel su uygulamaları vb. gibi meslek disiplinimizi kapsayan birçok alanda kullanılan polimerik membranlar konusunda kendimi geliştirerek şirketimize katkı sağlamayı hedefliyorum.

2023 yılında oğlumun dünyaya gelmesi ile dünyanın en özel ve tarifsiz duygusu olan annelik duygusunu tattım. Bundan sonraki hayatıma oğlumun minik elleri ile birlikte sarılacağım. Annelik duygusunun vermiş olduğu güç ile her geçen gün büyüyen iş hacmi ile Türkiye’nin öncü firması olma yolunda ilerleyen şirketimizin yöneticisi olmak bana gurur ve mutluluk veriyor. Sizleri alanında uzman nitelikli ve en önemlisi güvenilir ekibimizle tanışmaya davet ediyorum.